Do znakowania odzieży wykorzystywana jest cienka folia Flex i Flock. Media te używa się głównie do wykonywania nadruków na odzieży oraz materiałach. Postaramy się wyjaśnić jaka jest różnica między nimi. Wytłumaczymy również ich charakterystykę. I oczywiście pokażemy jak ta metoda znakowania wygląda w praktyce. 

Folia Flex

Folia flex to jeden z rodzajów nadruku zwanych jako termotransfer. Nazwa ta wywodzi się stąd, że taki rodzaj nadruków przenoszony jest na odzież i tkaniny dzięki odpowiedniej sile nacisku i jednoczesnym zastosowaniu wysokiej temperatury. Wyżej wymienione czynniki pozwalają wgrzać folię na ubranie i uzyskać przy tym dużą trwałość nadruku. To, co wyróżnia folię flex to jej jednobarwność. W skrócie – folia ma jeden, wybrany kolor. Oczywiście, kolor ten jest kwestią osobistą i dostępna jest cała paleta tonalna takich folii. Jednak za pomocą folii flex nanieść na odzież można jedynie takie nadruki jak napisy, grafiki, czy nieskomplikowane logotypy.

Mimo swoich ograniczeń folia flex ma wiele zastosowań. Nadruki wykonane w ten sposób mogą być naprawdę kreatywne. Dostępne są bowiem różne rodzaje folii. Do wyboru klient posiada wiele barw i struktur, które można zastosować na odzież. Niektóre z nich to folia metaliczna, brokatowa, perforowana, czy luminescencyjna. Pamiętajmy również o tym, że na jednej koszulce można użyć kilku rodzajów folii, co daje bardzo dobre efekty. W tym przypadku można uzyskać wielokolorowe logotypy. Jako przykład może posłużyć jedna z naszych realizacji. 

Warto wytłumaczyć w jaki sposób tworzymy grafikę do transferu. Motyw, który mamy zamiar umieścić na koszulce lub innym medium, trzeba wyciąć za pomocą plotera w odbiciu lustrzanym. Następnie za pomocą specjalnego ostrza należy usunąć z wyciętego kształtu zbędne elementy. Dzięki temu uzyskujemy docelową grafikę, którą mamy zamiar umieścić na odzieży. Tak przygotowaną aplikację wgrzewamy na odzież przy zastosowaniu odpowiedniego docisku i wysokiej temperatury.

Folia Flex zadrukowana solwentem

Jeden kolor to za mało? Spokojnie. Folia flex ma swój pełno-kolorowy odpowiednik. Jest to specjalna folia do solwentu, dzięki której najpierw za pomocą solwentowego plotera zadrukowuje się wspomnianą folię, a następnie wykonuje standardowe czynności opisane wyżej. Dzięki temu możemy aplikować na tekstylia wielobarwne grafiki takie, jak skomplikowane logotypy, czy zdjęcia. 

Folia Flock

Folia flock działa na takiej samej zasadzie jak folia flex. Nanoszona jest na tekstylia za pomocą nacisku i temperatury. Jak jest więc różnica? Polega ona na tym, że folia flock jest zazwyczaj grubsza i posiada włóknowatą strukturą charakterystyczny meszek. Wybór należy do klienta. Jednak w ramach podsumowania można stwierdzić jedno. Oba rodzaje folii to trwała i dobrej jakości metoda znakowania różnego rodzaju tekstyliów: t-shirtów, polówek, oraz odzieży sportowej i roboczejJakość i trwałość? Folia flex flock.