DTF, czyli Direct To Film to metoda nadruku zyskująca w ostatnim czasie na popularności. Czym ta technika zdobienia różni się od DTG (Direct To Garment)? W jaki sposób tworzy się takie nadruki? Jakiego sprzętu, tuszy oraz innych materiałów potrzeba do wykonania nadruku tą metodą? Jakie są zalety, a jakie wady nadruków wykonywanych tym sposobem? Na wszystkie te pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym wpisie.

DTF, a DTG – czym się różnią obie metody nadruku?

DTF to nowa technika znakowania odzieży. Nadruk powstaje przy naniesieniu tuszów na rodzaj folii PET. Następnie wydruk zostaje utwardzony specjalnym proszkiem w wysokiej temperaturze, a następnie przeniesiony pod prasą transferową na odpowiednie medium, takie jak koszulki, czapki, torby, gadżety reklamowe. Jeśli chodzi zaś o DTG jest to nadruk wykonywany za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej drukarki do tekstyliów, która drukuje bezpośrednio na materiale, np. na koszulce. Obie technologie łączy fakt, że nadruk może być może być wykonany w pełnej palecie barw oraz małym nakładzie. Mówiąc krótko: przy DTF najpierw projekt jest drukowany na folii, a potem przeniesiony na odzież, natomiast DTG drukuje bezpośrednio na tekstyliach. 

Sprzęt potrzebny do wykonywania nadruków DTF

Aby wykonać nadruk technologią DTF – Direct To Film potrzebujemy specjalnego wyposażenia pracowni. Aby zacząć przygodę z tą techniką znakowania należy zaopatrzyć się w: drukarkę (np. Epson L805 lub L1800) lub ploter z głowicą piezoelektryczną, specjalne tusze, folię film PET w rolce lub arkuszach, specjalny proszek transferowy, oprogramowanie (np. AcroRip lub WhiteRip) oraz oczywiście prasę termotransferową i tekstylia na które chcemy nanieść nadruk. Wyżej wspomnianie drukarki wymagają też najczęściej kilku drobnych przeróbek, aby mogły bezproblemowo obsługiwać druk tuszami DTF.  Jak wygląda proces wykonania nadruku? Otóż przy użyciu komputera i oprogramowania drukujemy nasz projekt na folii film PET. Następnie wydrukowany projekt należy posypać proszkiem transferowym, który będzie pełnił funkcję klejącą. Następnie nadruk posypany proszkiem znajdujący się na folii zgrzewamy na krótko w prasie. Finalnie możemy przejść do ostatniej czynności. Jest to nic innego jak przeniesienie nadruku na koszulkę za pomocą prasy transforowej. Gotowe. 

DTF – Direct To Film. Krótkie podsumowanie

Podsumowując krótko technologię DTF, na pewno daje ona duże możliwości. Nadruki wykonane w ten sposób są bardzo trwałe, można wykonywać je od 1 sztuki. Kolejną kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest fakt, że nie trzeba dużych nakładów finansowych, aby zacząć przygodę z tą technologią. W przypadku DTF koszt samej drukarki i innego niezbędnego sprzętu to kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę, że sama drukarka DTG kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych, odpowiedź nasuwa się sama. Kolejną przewagą DTF nad DTG jest to, że łatwiej aplikuje się nadruki np. na czapkach oraz w trudniej dostępnych miejscach. Jeśli chodzi o wady to na pewno należy wspomnieć o białym tuszu. Drukarki DTG są wyposażone w jego cyrkulację oraz inne systemy, aby osadzający się pigment nie prowadził do zatkania głowicy. W przypadku DTF jesteśmy w tym przypadku zdani na siebie i wszystko zależy od naszej pomysłowości. Jednakże nie chcemy wcielać się w rolę osądzicieli. Która metoda jest lepsza Waszym zdaniem? Dajcie znać w komentarzu.    


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *